<< zpět

JARO VÍTEJ

Otilie Šuterová Demelová / plastiky Malá výstavní síň

14/2 – 21/5/ 2023

Jedna z výstavních síní v třineckém muzeu nabízí umělecky zajímavou a krásnou výstavu JARO VÍTEJ, známé a oblíbené sochařky Otilie Šuterová Demelová narozené v roce 1940 v Kroměříži. Sochařka nyní žije a pracuje ve Lhotce u Zlína. Vystudovala Střední umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor keramika u profesora Stanislava Mikuláštíka. Ve studiu pokračovala na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze u profesorů Josefa Malejovského a Otto Eckerta, kresbu absolvovala u Jana Baucha a Karla Stehlíka. Je členkou několika výtvarných sdružení. Její práce si mohli prohlédnout zájemci na mnoha výstavách v České republice, na Slovensku a v Itálii. Perokresbami ilustrovala drobné knížky. V Itálii byla vydána kniha autorky Wolftraud de Concini „Le Scarpe di Klara – Storia di una ebrea boema.

Její práce se vyznačuje cítěním ve figuře a věrností poštorenskému keramickému materiálu. Kromě volné tvorby vytvářela řadu let také plastiky a reliéfy pro architekturu. Její sochařské práce jsou známy i z veřejného prostoru.

Do díla této sochařky se promítají vzpomínky ke kořenům, bezděčné inspirace k místu původu a prožitků z dětství. Zpracovávala různá témata do škol, sportovních, zdravotnických a obřadních prostor, ale také sakrální motivy. Vytvořila například reliéf svatého Vojtěcha pro otrokovický kostel či křížové cesty pro Mírov, Hrachovec, Chudčice, Soběšice a Příbram na Moravě. V expozici je k vidění 35 plastik a zpřístupněná je do 21. května 2023.