HVĚZDY STŘÍBRNÉHO PLÁTNA

herecké osobnosti prvorepublikového a protektorátního filmu a divadla

14.11.2023 - 31.01.2024

OSUDY HERCŮ PRVNÍ REPUBLIKY. ČESKOSLOVENSKO PATŘILO V MEZIVÁLEČNÉM OBDOBÍ V MNOHA OBORECH MEZI SVĚTOVOU ŠPIČKU. JEDNÍM Z NICH BYLA KINEMATOGRAFIE.

Výstava přiblíží životní osudy i osobní předměty z pozůstalostí největších českých hereckých hvězd První republiky a Protektorátu – V. Buriana, A. Ondrákové, L. Baarové, N. Gollové, V. Ferbasové, Z. Kabátové, J. Marvana, H. Haase, O. Nového a dalších. Díky putovní výstavě byly vůbec poprvé ve velké míře vystaveny památky na A. Mandlovou. Výstavu podpořily i dvě herečky/operní pěvkyně S. Červená a M. Štrosová – Steinerová, která za svého života opakovaně prezentaci pozůstalostí a osobních předmětů navštívila. Tyto zmíněné osobnosti neměly jednoduchou kariéru ani život. Politická situace nebyla vždy úplně příznivá, a tak některé hvězdy zažily výrazný vzlet své kariéry a následně propad do pomyslných hlubin umění. Důležité je vzpomenout, že ve zmíněné době byla naše země špičkou ve spoustě oborů a jedním z nich byla kinematografie. Vznikly filmy i divadelní představení, které mají úspěch do dnešních dní a lidé se nad nimi pobaví. Na výstavě bude možno shlédnout fotografie, zajímavosti, ale i dochované kino-plakáty. Pohnuté až dramatické osudy jedinečné herecké generace budou k vidění do konce ledna 2024.