OHLÉDNUTÍ DO MINULOSTI

V minulosti bylo možné zhlédnout řadu atraktivních výstav a doprovodných programů, které třinecké muzeum připravilo pro svoje návštěvníky od vlastního scénáře a návrhů až po samotný přívoz exponátů a jejich instalaci.

SÁRA SAUDKOVÁ - fotografie

11.02.2024 - 21.04.2024

Galerie Na schodech v muzeu patří známé české fotografce Sáře Saudkové. Autorka se věnuje výhradně volné tvorbě – inscenovanými fotografiemi s typicky hravým, erotickým nábojem dokumentuje svůj soukromý život – loučení a čekání, a to mezi tím: lásky, touhy, osamění… Fotografuje převážně akty. Fotografie jsou ojedinělé tím, že Sára často nachází krásu tam, kde by jí ostatní zcela přehlédli – jejími modely bývají totiž i ženy, jejichž proporce sotva odpovídají současnému estetickému ideálů. Nejsou tu však jen akty. Do úplně jiných sfér dokáže svého diváka přenést třeba i tajemným zátiším či podivuhodnou impresionistickou přírodní náladou.

„Jsem maminkou čtyř dětí, která namísto vařečky a žehličky drží v ruce fotoaparát. A nedělám nic jiného, než že objektivem nasávám do negativů všechno, na čem mi záleží, co mám ráda a co spolehlivě pomine: lásku, radost, smutek i touhu, krásu, vůni dětí, samotu a čekání. Jsou to příběhy, které se mi honí hlavou a které čtu v lidech – listuji v nich jako v knize…každý člověk v sobě ukrývá své tajemství, které unese jen fotografie, aniž by prozradila všechno.“ říká Sára.

Fotografie z výstavy, která potrvá do 21. dubna 2024, je možné zakoupit. Na prodej je také knihy či pohlednice autorky Sary Saudkové.

PANENKY, KAM SE PODÍVÁŠ!

Darina Buryová / soukromá sběratelka

14.11.2023 - 31.03.2024

První panenku paní Darina dostala od svých kmotrů do postýlky a má ji dodnes. Opatruje ji jako oko v hlavě se všemi ostatními panenkami.  Sudičky ji daly do vínku lásku a radost ze všech  panenek, které sbírá a žádnou nikdy nikomu nedala. Její vášeň se nasměrovala  a přerostla ve sbírání porcelánových panenek a je velmi ráda za každou, kterou si pořídí nebo dostane. Už od dětství si velmi ráda s panenkami hrála, oblékala je, šila a pletla na ně oblečení. Bratr s dědečkem ji vyrobili dřevěný domeček, kde si pro malé panenky zařizovala bydlení. Velmi oblíbené byly také papírové panenky, které si vytvořila a ozdobila pestrými barvami. Každá panenka, kterou vlastní je pro ní vším, je jedinečná a přitom jiná. Každá má svůj výraz, tak jak je to u lidí.  Jejím snem bylo najít místo pro panenky a hračky, aby dělaly radost dětem a lidem, kteří se u ní doma zastaví, poohlédnou a rádi se zasní. Těm starším se v dnešní uspěchané době vrátí vzpomínka na  dětské hraní a bezstarostné mládí. Vždy toužila nalézt a uchopit příležitost a umožnit dnešním malým předškolákům i těm větším nebo starším a snad i dospělým, že se dá se svými oblíbenkyněmi  také žít a putovat světem až do zralého věku  a tu její vášeň ukázat i vám. Nyní svůj azyl našly kolem 200 panenek v třineckém muzeu.

VÁNOČNÍ ČAS NASTAL

výstava manželů IVANY A FILIPA LANGROVÝCH - vlněný betlém, dřevěné plastiky a tištěné betlémy

26.11.2023 - 31.01.2024 

GALERIE NA SCHODECH

Galerie muzea se na nějaký čas promění ve vánoční expozici. K vidění jsou nejen tištěné betlémy, ale také betlém vlněný a dřevěné plastiky.  Vlněný betlém se do sbírky muzea dostal v minulém roce a letos byl doplněn o další figurky. Dřevěné plastiky jsou zapůjčeny, než odjedou na zahraniční výstavu, kterou pan Langr připravuje. Ivana Langrová je neobyčejně zručný člověk, stejně jako její manžel Filip Langr, který se věnuje práci se dřevem. Manželé žijí v osadě Santov. Jejich život je neodmyslitelně spjat s přírodou a chody v ní. Chovají ovce i kozy různých plemen. Ivana vlněný betlém nejen že vytváří, ale také vlnu sama zpracovává – stříhá, pere, rozčesává a barví primárně přírodními barvami. Naopak její manžel svou uměleckou tvorbu směřuje ke dřevu, různým kamenům a minerálům. Vše zmíněné můžete v tvorbě manželů zaznamenat. Jejich pojetí umění na vás nechá dýchnout onu čistotu přírody.  

HVĚZDY STŘÍBRNÉHO PLÁTNA

herecké osobnosti prvorepublikového a protektorátního filmu a divadla

14.11.2023 - 31.01.2024

OSUDY HERCŮ PRVNÍ REPUBLIKY. ČESKOSLOVENSKO PATŘILO V MEZIVÁLEČNÉM OBDOBÍ V MNOHA OBORECH MEZI SVĚTOVOU ŠPIČKU. JEDNÍM Z NICH BYLA KINEMATOGRAFIE.

Výstava přiblíží životní osudy i osobní předměty z pozůstalostí největších českých hereckých hvězd První republiky a Protektorátu – V. Buriana, A. Ondrákové, L. Baarové, N. Gollové, V. Ferbasové, Z. Kabátové, J. Marvana, H. Haase, O. Nového a dalších. Díky putovní výstavě byly vůbec poprvé ve velké míře vystaveny památky na A. Mandlovou. Výstavu podpořily i dvě herečky/operní pěvkyně S. Červená a M. Štrosová – Steinerová, která za svého života opakovaně prezentaci pozůstalostí a osobních předmětů navštívila. Tyto zmíněné osobnosti neměly jednoduchou kariéru ani život. Politická situace nebyla vždy úplně příznivá, a tak některé hvězdy zažily výrazný vzlet své kariéry a následně propad do pomyslných hlubin umění. Důležité je vzpomenout, že ve zmíněné době byla naše země špičkou ve spoustě oborů a jedním z nich byla kinematografie. Vznikly filmy i divadelní představení, které mají úspěch do dnešních dní a lidé se nad nimi pobaví. Na výstavě bude možno shlédnout fotografie, zajímavosti, ale i dochované kino-plakáty. Pohnuté až dramatické osudy jedinečné herecké generace budou k vidění do konce ledna 2024.