OHLÉDNUTÍ DO MINULOSTI

V minulosti bylo možné zhlédnout řadu atraktivních výstav a doprovodných programů, které třinecké muzeum připravilo pro svoje návštěvníky od vlastního scénáře a návrhů až po samotný přívoz exponátů a jejich instalaci.

ŠEJDÍŘI A ŠIZUŇKOVÉ / historie falšování potravin

Co už šizuňkové zkoušeli na zákazníky? Do piva dřevo, do mouky křída! Starý Egypt, Řecko či Řím, tam všude už lidé bojovali s nepoctivými obchodníky. Jak ukazuje výstava v třineckém muzeu, praktiky šizuňků, které zkoušeli na svoje zákazníky, byly těm dnešním hodně podobné. Kyselina sírová do octa, křída do mouky, drcené cihly do papriky... Tak se u nás pančovaly potraviny v 19. století.

15 / 11/  2022 – 26 / 2/ 2023

Historii falšování potravin představuje výstava Šejdíři a šizuňkové. Ta ukazuje, že dnešní éčka a jiné »doplňky« potravin jsou jen slabým odvarem toho, čím byly potraviny pančovány v minulosti.

Myšlenka této výstavy pochází z Muzea Komenského v Přerově, p.o., kde nám zapůjčili doprovodné panely. Výstavu obohatí zajímavé exponáty i z jiných institucí z Muzea Těšínska, p.o., z Muzea Beskyd Frýdek-Místek, p.o. a Albrechtovy střední školy, Český Těšín, p.o. Část výstavy je doplněna i z vlastních sbírek třineckého muzea.

Pár zajímavostí, které nabízí výstava: Jaké byly nejčastější náhražky v potravinách, že do ředěného mléka se i u nás přidávaly sádra a křída, kterými se pančovala i mouka. Objem potravin se zvětšoval také pomocí křemeliny. Chléb se pekl z nejrůznějších odpadů a pro potlačení zápachu se do něj přidával kámen či modrá skalice. Do koření se přidával písek, mleté cihly, dubová kůra, žaludy a dokonce i prášek z hnědého uhlí. O tom, že padělatelům potravin na zdraví zákazníků vůbec nezáleželo, nejlépe svědčí pančování octa. Do něj po naředění vodou, lili šizuňkové kyselinu sírovou, aby měl větší sílu. Pančovalo se i pivo. Místo chmele se používaly hořké náhražky jako hořec, jetel, quasiové dřevo, rojovník, voskovník a další. Tyto látky byly velmi omamné a na jejich odhalení se používaly slepice. Pivo se odkouřilo do hustoty syrobu, přidala se mouka a nadělaly se granulky, které se podaly slepicím. Když se slepice začaly potácet, byla to známka, že je pivo pančované.

To je malý výčet toho, co výstava nabízí. Návštěvníka expozice určitě nejen pobaví, ale i trochu vyděsí, co všechno dokázali padělatelé s potravinami vykouzlit.

FENOMÉN GOROLSKI ŚWIĘTO

Výstava historie folklorního festivalu u příležitosti jeho 75. ročníku

14/10/2022 – 31/1/2023

Jedna z nejvýznamnějších kulturně-společenských akcí na Těšínském Slezsku ožívá v prostorách muzea. Výstava přibližuje historii mezinárodního folklorního setkání GOROLSKIGO ŚWIĘTA, druhého nejstaršího folklorního festivalu v České republice po festivalu ve Strážnici. Na několika panelech naleznete nejen historii folklorního setkání, historii města Jablunkov či původ jablunkovských obyvatel, ale také informace o jednotlivých spolcích, úzce spjatých s folklorním setkáním, život a práci tří významných mužských osobností, které bezpochyby ke „Gorolu“ patří.  Výstavu doplňuje přehlídka regionálních dámských i mužských krojů a výrobky regionální značky GÓROLSKO SWOBODA, regionální produkt®. Velmi důležité elementy udržující kulturní dědictví a tradice našich předků. Řemesla, zábava a tvrdá práce jdou neodmyslitelně ruku v ruce s životem místních horalů. Pro děti a jejich doprovod je připraveno různorodé kreativní tvoření jako například výroba vlastního modrotisku.

ANNA BURÁ - regionální malířka / TŘINEC

VÝTVARNICE JE JEDNOU Z MÁLA TŘINECKÝCH AUTOREK ZABÝVAJÍCÍCH SE TVORBOU, KTERÁ NÁS NEKALKULOVANÝM ZPŮSOBEM TVŮRČÍHO VYJADŘOVÁNÍ DOSTÁVÁ DO STAVU KLIDU A BEZBŘEHÉHO ROZJÍMÁNÍ. MALOVÁNÍ SE JI STALO NÁPLNÍ NEVYUŽITÉHO VOLNÉHO ČASU. JE MOC RÁDA, KDYŽ JE TATO PRÁCE ÚSPĚŠNÁ, OBOHACUJE A POSKYTUJE JI RADOST.

Galerie Na schodech

10 / 11 /2022 – 29 / 1 /2023

Autorka byla členkou výtvarného klubu při tehdejším Domu kultury v Třinci byla od roku 1979. Lidovou konzervatoř v Ostravě – obor malba absolvovala v roce 1981 – 1984, tehdy se zúčastnila kolektivní výstavy v Divadle hudby v Ostravě. Průběžně vystavovala v Kulturním domě v Třinci, v galeriích, AMO ve Frýdku-Místku, Bystřici, v Mostech u Jablunkova a účastnila se   i několika kolektivních výstav. O její tvorbu je stále zájem.

SAMA AUTORKA O SOBĚ TVRDÍ:

 „Že dává přednost realitě jako definitivu a obklopuje se přírodou, kterou respektuje. A také to, že ji láká způsob vyjadřování v případech, kdy nejde obraz spojit s formou a proporcemi. Kopírovat přírodu tak úplně nechce, ráda by do obrazu dala jiný rozměr. Ani netouží, aby obrázek byl přesnou kopií přírody, scenérie, ale ráda by vystihla takovou tu hravost se světlem a stínem. Velice ráda maluje zátiší – květiny. Tvoří a zkouší taky něco nového, pro ni zajímavého. Když se ji to podaří, je moc šťastná. U zátiší se pouští vždy do detailů a to ji moc neuspokojuje. Má ráda větší plátna a rozměr, kde se může rozmáchnout.“

TOTO JE ONEN POMYSLNÝ HNACÍ MOTOR AUTORČINY TVORBY, KTEROU NA NI NEUSTÁLE BUDEME OBDIVOVAT A CTÍT.

PO ROCE VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ - vlastní výstava

VÁNOCE, JEJICH HISTORIE, BETLÉMY Z RŮZNÝCH MATERIÁLŮ, OZDOBY, INSPIRACE, TO VŠE NEODMYSLITELNĚ PATŘÍ K VÁNOČNĚ LADĚNÝM VÝSTAVÁM TŘINECKÉHO MUZEA UŽ NĚKOLIK DESÍTEK LET.

15 / 11 / 2022 – 31 / 1 / 2023

Letos tomu nebude jinak a vy se můžete těšit na POHÁDKOVÝ BETLÉM Václava Vaňka, který je již největší svého druhu v České republice. Václav Vaněk čerpá inspiraci v díle Jiřího Trnky - Broučci. Na loutky s typickými rysy má autorská práva a postupně několik let rozšiřuje množství kulis betlému. Již patnáct let se postupně rozšiřuje tento betlém. Letos přibyla do betlémské scenérie voňavá atmosféra a to jak ženy pečou v příbytku vánoční cukroví a koláčky. Výstava je doplněna několika textovými panely, které vám odhalí některé známé tradice našich předků, a dozvíte se kousek historie. Načerpat inspiraci nejen ke zdobení stromečku, ale také k výrobě betlémů bude možno od 15. listopadu 2022 v Muzeu Třineckých železáren a města Třince, expozice je k vidění do 31.1.2023. Děti budou mít příležitost předvést svého kreativního ducha u připraveného workshopu.